Keliaujame po Lietuvą
October 3rd, 2022
Neretai susiruošę pakeliauti po Lietuvą ar priimti svečius iš užsienio, daugelis susimąsto apie apgyvendinimo ir maitinimo galimybes. Kur visgi yra geriausia apsistoti ir pavalgyti, kad vėliau netektų nusivilti? Tokios abejonės kyla, nes pasirinkti vietą tiek nakvynei, tiek, tarkime, pietums tikrai yra iš ko.
Kur apsistoti?
Daugiausia galimybių apsistoti yra, be jokios abejonės, pagrindiniuose Lietuvos miestuose. Čia jų pasirinkimas yra išties didelis: galima apsistoti tiek užeigos namuose su bendrais vonios kambariais, kurie yra labiausiai orientuoti į jaunimą ir dideles turistų grupes, tiek, moteliuose, puikiai matomuose prie pagrindinių kelių, tiek, tarkime, penkių žvaigždučių viešbučiuose, garantuojančiuose prabangią nakvynę su pusryčiais. Verta paminėti, kad šalies viešbučiams žvaigždutės yra skiriamos pagal siūlomus juose patogumus, o ne jų kokybę. Beje, geriausias motelis restoranas yra įsikūręs prie pat Kauno.
Vadinamosios kaimo turizmo vietos yra dar viena puiki alternatyva. Tiek kaimiška dvasia alsuojančios sodybos, kur yra siūlomas paprastas apgyvendinimas, tiek įmantrūs viešbučiai, kaip jau pats pavadinimas sufleruoja, kviečia apsistoti būtent kaimo aplinkoje. Tai gali būti geras pasirinkimas norintiems švęsti renginius, nes be šventės susirinkusieji gali pasimėgauti pirtimi, maudynėmis kubile, pažvejoti, pajodinėti žirgais ir užsiimti kitokia siūloma veikla. Verta paminėti, kad štai stovyklaviečių Lietuvoje nėra daug. Taigi, jei yra planuojama apsistoti būtent vienoje iš jų, svarbu yra iš anksto pasidomėti, ar ji yra ten, kur vykstama.
Vilioja jūra ir paplūdimio smėlis? Daugiausia viešbučių nakvynei yra būtent Palangoje, nors kai kurie iš jų žiemos sezono metu neveikia. Lengvai vietą nakvynei galima rasti ir kituose kurortiniuose šalies miestuose. Tiesą sakant, vasarą daugelis vietinių gyventojų siūlo išsinuomoti butus arba tik kambarius nakvynei jų pačių namuose už pakankamai žemą kainą. Be to, kurortiniuose miestuose pastaruoju metu daugėja viešbučių, beje, veikiančių ištisus metus, kurie savo ruožtu be įprastų paslaugų siūlo mėgautis baseinu, sauna, SPA ir kitomis sveikatingumą gerinančiomis procedūromis.
Populiariausi atsiskaitymo būdai Lietuvoje
Nuo 2015-ųjų metų Lietuvoje, kaip ir daugelyje ktų Europos šalių, galima už paslaugas ir kitokius pirkinius atsiskaityti eurais. Nors kitomis pagrindinėmis pasaulio valiutomis užsimokėti negalima, jas visgi galima išsikeisti beveik visuose Lietuvos bankuose. Tarp kitko, bankų skyriai, įsikūrę didžiuosiuose šalies prekybos centruose, dirba ilgiau nei įprasti bankai visomis savaitės dienomis.
Mokėjimo kortelės (tiek debeto, tiek kredito) yra labai populiarios ir vis daugiau įmonių leidžia jomis atsiskaityti. Populiariausios mokėjimų kortelės yra „Visa“ ir „Mastercard“. Verta paminėti, kad tradicinėse turgavietėse ir panašiose vietose mokėjimo kortelėmis užsimokėti nepavyks. Panaši situacija yra ir daugumoje mažesnių miestų ir kaimų. Nežiūrint į tai, bankomatų, kuriuose galima išsiimti pinigus, yra daug, ypač šalia visų pagrindinių šalies prekybos centrų.
Viešasis maitinimas Lietuvoje
Anksčiau viešasis maitinimas Lietuvoje dažniausiai apsiribodavo brangių viešbučių restoranais, daugiausia skirtais turtingiems užsienio svečiams ir viršutiniams visuomenės sluoksniams. Kita vertus, jau daug metų pagrindiniuose miestuose veikia daug prabrangių restoranų, siūlančių brangius ir egzotiškus patiekalus. Tokie neįprasti patiekalai gali atrodyti per brangūs ar neverti savo kainos, tačiau gurmanai ir gero maisto gerbėjai tikrai juos įvertins.
Lietuvoje galima apsilankyti kavinėse, kur paprastai yra tiekiami karšti gėrimai, lengvi užkandžiai ir desertai, baruose, kur galima pasimėgauti alkoholiniais gėrimais ir užkandžiais, valgyklose, orientuotose paprastai į gamyklų darbuotojus ar studentus ir savitarna siūlančiose pakankamai pigius dienos pietus, ir įvairaus pobūdžio restoranuose, kur galima tiek ištaigingai papietauti, tiek pavakarieniauti ramioje aplinkoje. Apibendrinant, viešojo maitinimo įstaigos paprastai veikia nuo vienuoliktos valandos ryto iki maždaug dešimtos valandos vakaro ar kiek ilgiau. Verta paminėti, kad viešojo maitinimo įstaigose yra draudžiama rūkyti, nors tai negalioja lauko terasose.
Bene kiekviename mieste ir mažesniuose miesteliuose galima paragauti tradicinių lietuviškų patiekalų. Paprastai viešojo maitinimo įstaigos kuriasi miestų centruose, tačiau gali būti kiek brangesnės. Tolėliau maistas yra pigesnis, bet sunkiau yra rasti, kur pavalgyti. Beje, mažesniuose miestuose yra akivaizdžiai mažiau pasirinkimų, todėl savaitgaliais kone visi vietiniai restoranai gali būti iš anksto rezervuoti pobūviams ir šeimos šventėms.
Pastaruoju metu Lietuvoje yra itin paplitę tinkliniai restoranai. Tiesa, dauguma iš jų yra labiau paplitę didžiuosiuose miestuose, paprastai įkurti prekybos centruose arba šalia jų, kur yra didelis lankytojų srautas. Nors dauguma tokio pobūdžio restoranų specializuojasi užsienio virtuvės patiekaluose, kai kurie iš jų tiekia išskirtinai tradicinius lietuviškos virtuvės valgius.
Lyginant su Europa, patiekalų kainos Lietuvos restoranuose išlieka kiek mažesnės, nors, tiesą sakant, jos kasmet artėja prie tos pačios kainų ribos. Arbatpinigiai vis dar nėra tradicija, nors vis dažniau galima pastebėti lankytojus, juos paliekančius restoranuose. Nustatyto tarifo taipogi dar nėra, todėl kiekvienas pats nusprendžia arbatpinigių sumą.
Kitų šalių virtuvės Lietuvoje
Lietuvoje galima pasimėgauti ne tik tradiciniais šalies patiekalais. Kasmet populiarėja kitų šalių virtuvės ir žmonės tampa joms vis atviresni. Pavyzdžiui, kiniečių patiekalai yra labai populiarūs Lietuvoje, todėl kone kiekviename mieste galima rasti Kinijos virtuvę tiekiančius restoranus. Svarbu pažymėti, kad Lietuvoje ryžiai paprastai nėra įskaičiuojami į patiekalo kainą, todėl juos reikia užsisakyti atskirai.
Kaukazietiška virtuvė, į kurią yra įtraukiami gruzinų ar armėnų patiekalai, buvo viena iš pirmųjų užsienio virtuvių, pristatytų Lietuvoje. Kadangi visos šios šalys anksčiau priklausė Sovietų Sąjungai ir į Lietuvą atvykdavo daug lankytojų iš visų Sąjungos respublikų, ši virtuvė visada veikė tarsi laidas, jungiantis skirtingas kultūras. To pasekoje, šiuo metu kaukazietiškus patiekalus teikiantys restoranai vis dar yra labai populiarūs ir gausiai lankomi. Beje, čia galima smagiai praleisti vakarą, nes dažnai juose pasirodo įvairūs muzikos atlikėjai.
Kai kur galima paskanauti tradicinių indiškų, rusiškų, prancūziškų, meksikietiškų, ukrainietiškų ar, tarkime, japoniškų patiekalų. Beje, totorių ir karaimų virtuvės, kuriose vyrauja kibinai ir čeburekai, jau nuo seno yra paplitę Lietuvoje ir įsilieję į lietuvių kultūrą. Kadangi kitų šalių virtuvės Lietuvoje yra kiek mažiau paplitusios, jas siūlančių restoranų kol kas sunku yra rasti. To pasekoje, kai kurie tinkliniai restoranai apjungia keletą skirtingų virtuvių. Taip yra stengiamasi pritraukti daugiau lankytojų ir patenkinti net ir pačius išrankiausius iš jų.
Greitas maistas, kurį galima rasti daugumoje pasaulio šalių, neaplenkė ir Lietuvos. Tokios populiarios greitojo maitinimo įstaigos kaip „Pizza Hut“, „KFC“, „McDonald's“, „Hesburger“ ar „Subway“ yra sutinkamos daugumoje šalies miestų. Picerijos, tiesą sakant, jau daugelį metų yra itin mėgstamos, ypač jaunimo tarpe. Tiesa, kiekviena tokia įstaiga leidžia užsisakyti maistą išsinešimui ar jis gali būti pristatomas tiesiai į namus. Dar viena greito maisto alternatyva yra kebabinės. Jos ilgainiui tapo tokios populiarios, kad beveik kiekviename šalies miestelyje dabar yra kebabinė ar kebabus pardavinėjantis kioskas.
Apibendrinančios išvados
Keliaujant po Lietuvą, galima ne tik aplankyti žymiausias vietas ir skaniai papietauti, bet ir puikiai pailsėti po ilgos dienos. Svarbiausia yra, dar prieš vykstant į kelionę, pasidomėti, kur ir ką norima aplankyti ir iš anksto suderinti savo maršrutą. Kiekvienas gali pasirinkti lankytinas vietas tiek pagal savo pomėgius, tiek pagal savo finansines galimybes. Taigi, Lietuvos kaimo sodybos ir penkių žvaigždučių viešbučiai, picerijos ir prabangiausi restoranai laukia jūsų.