Krovinių pervežimo keliu būdai: kuris tinkamiausias jūsų verslui?
16 listopad 2021Tarptautinių krovinių pervežimo segmente, prekių gabenimas keliais užima vieną iš pirmaujančių pozicijų. Šiandien, tai viena paklausiausių paslaugų leidžiančių prekes į kitą šalį pristatyti lanksčiau, greičiau ir sklandžiau. Lietuvą su Europa ir kitomis šalimis sieja daugybė kelių, leidžiančių netrukdomai gabenti įvairias prekes po visą pasaulį. Dažnai tai yra net vienintelis susisiekimo būdas, leidžiantis prekes pristatyti į miestelius esančius atokiau nuo pagrindinių greitkelių ar autostradų. Pažvelkime, kaip vyksta tarptautinis krovinių pervežimas iš arčiau.
Pagrindinės krovinių gabenimo keliais rūšys
Prekių pervežimas keliais įmanomas tik tuo atveju, jeigu tarp šalių ir miestų yra nutiestas sausumos kelio tinklas. Jeigu to nėra, kroviniai specialiuose konteineriuose gali būti skraidinami lėktuvu arba plukdomi laivu. Viskas priklauso nuo to, į kurią šalį bus siunčiamos prekės. Tačiau norint prekes iš Lietuvos transportuoti į kitas Baltijos ar Europos šalis, krovinių pervežimai keliais yra vienas patogiausių būdų tai atlikti. Prekių transportavimas sunkvežimiais gali būti atliekamas net kelis kartus per dieną. Tuo tarpu transportuojant prekes lėktuvais ar laivais, gali tekti laukti kol transporto priemonė pilnai užsipildys. Be to, tai pats lanksčiausias būdas jeigu prekes reikia pristatyti į kiek labiau atitolusį nuo pagrindinių miestų sandėlį ar prekybos vietą. Krovinių pervežimas keliais gali būti vykdomas net keliomis skirtingomis transporto priemonėmis – tai priklauso nuo gabenamų prekių tipo. Apžvelkime kiekvieną jų.
Bendras krovinių gabenimas keliais
Transporto priemonė, kuria bus gabenamas krovinys, priklauso nuo to, kokias prekes planuojama gabenti. Ši kategorija apima visas prekes, kurias galima gabenti naudojant standartinę transporto priemonę, t.y. prekes, kurioms nereikia specialių gabenimo sąlygų. Standartiniai sunkvežimiai nėra pritaikyti vežti pavojingus ar itin didelių matmenų krovinius, jie taip pat nepritaikyti vežti maisto produktus, kurie greitai genda. Tačiau tai viena dažniausiai naudojamų transporto priemonių, leidžiančių greitai pervežti specialių sąlygų nereikalaujančias prekes, tiek tarptautiniu, tiek vietiniu mastu.
Specifinių produktų gabenimas
Produktai, kurių kokybė priklauso nuo temperatūros, turi būti gabenami transporto priemonėmis, kuriose įrengtos temperatūrą kontroliuojančios sistemos. Tokios krovininės transporto priemonės dar vadinamos izoterminiais sunkvežimiais. Paprastai ši transporto priemonė naudojama tokioms prekėms kaip žuvis, mėsa, daržovės, vaisiai, pieno produktai, gėrimai, vaistai ar gėlės. Dėl būtinų temperatūros sąlygų, kurios krovinio viduje išlieka per visą transportavimo laiką, produktai nepablogėja ir yra pristatomi aukščiausios kokybės.
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: unsplash.com
Pilnas ir dalinis krovinių gabenimas
Krovinių pervežimai gali būti vykdomi ne tik skirtingomis transporto priemonėmis, bet ir keliais skirtingais būdais – pilnu arba daliniu pakrovimu.
Pilnas krovinys (FCL) reiškia, kad visas konteineris yra skirtas vienam siuntėjui. Šį būdą dažniausiai renkasi įmonės, kurios gabena didesnius kiekius prekių. Tuo tarpu dalinis krovinių pervežimas (LCL) yra vykdomas, kai pati siunta yra mažesnė už patį sunkvežimio konteinerį. Kelios smulkios siuntos yra konsoliduojamos į pilną krovinį ir gali būti gabenamos nuo pakrovimo taško iki perkrovimo vietos ar sandėlio ir tik po to transportuojamos gavėjui. Įprastai dalinius krovinius sudaro lengvesnės nei 3 tonų siuntos, kurios neužima daugiau nei 10 kubinių metrų vietos. Tokių krovinių pervežimas yra taupesnis, nes vieną konteinerį gali naudoti keli siuntėjai, o pristatymo kaina paskirstoma visiems klientams.
Naujausių technologijų poveikis krovinių pervežimo procesui
Logistikos procesuose pritaikytos technologijos pakeitė ne tik logistikos valdymą, bet ir krovinių judėjimo procesą. Pritaikius išmanias technologijas, krovinių pervežimo paslaugos tapo greitesnės ir patogesnės. Taigi, kokios technologijos naudojamos prekių transportavime šiandien?
Daiktų internetas (IoT technologija) – tai sistema, kuri prijungia kelis įrenginius prie vieno tinklo, kuriuo yra perduodama svarbiausia informacija ir duomenys. Ši technologija stipriai paveikė krovinių gabenimo procesą. Tai užtikrino, kad transporto priemonės, vairuotojai ir dispečeriai būtų visada sujungti, o informacija apie kiekvieną atskirą krovinio pervežimo procesą būtų nuolat atnaujinama. Daiktų internetas taip pat padeda suplanuoti važiavimo maršrutus taip, kad jis būtų kuo produktyvesnis. Pavyzdžiui, gali informuoti vairuotojus apie kelyje esančias kliūtis ir sudaryti maršrutą, kuris padėtų išvengti sustojimų ir sutaupyti degalų.
Dokumentų skaitmeninimas. Krūvos popierių ir įrašų – tai jau pasenęs dokumentų kaupimo ir tvarkymo būdas. Dabar, krovinių pervežimuose naudojamos technologijos leidžia sumažinti popierinių dokumentų kiekį, juos perkeliant į skaitmeninę erdvę. Taip ne tik paprasta valdyti informaciją, bet ir ją analizuoti. Be to, turint įdiegtą skaitmeninę sistemą sutaupoma daug laiko raštu pildant dokumentus ar juos spausdinant.
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: unsplash.com
Kokią naudą verslui teikia krovinių pervežime naudojamos technologijos?
Vienas iš didžiausių pranašumų, kurį suteikia krovinių pervežimo procesuose naudojamos technologijos – tai transportavimo išlaidų mažinimas. Galimybė analizuoti ir sekti visus procesus realiu laiku leidžia parinkti geriausią transporto priemonę, gabenimo būdą (pilną arba dalinį) bei suplanuoti maršrutą taip, kad kuro sąnaudos būtų išnaudojamos efektyviausiai. Procesų ir duomenų sekimas realiu laiku taip pat padeda padidinti klientų aptarnavimo lygį. Krovinio savininkas gali bet kuriuo metu prisijungti prie skaitmeninių duomenų ir sekti krovinio buvimo vietą bei taip numatyti kada krovinys pasieks galutinę pristatymo vietą. Be to, jeigu nusprendžiama krovinio transportavimo procesą perduoti specializuotai logistikos įmonei, verslas sutaupo daug laiko. Įmonei nebereikia pačiai asmeniškai rūpintis transporto priemonėmis, sudarinėti maršrutus, ieškoti vairuotojų ir pildyti eksportui reikalingus dokumentus. Krovinių pervežimo specialistai pasirūpina visais būtinais procesais, o sutaupytas laikas gali būti skiriamas veiklos tobulinimui ar jo plėtrai į kitas rinkas.
Taigi, naujausios technologijos leido pagreitinti krovinių transportavimo keliais procesą ir užtikrinti, kad produktai galutinę transportavimo vietą pasiektų ne tik laiku, bet ir aukščiausios kokybės. Žinoma, technologijos nenustoja tobulėti ir numatyti, kaip krovinių pervežimas atrodys dar po 10 metų sunku, tačiau galima matyti, kad inovatyvios technologijos keičia logistikos procesus tik į gerąją pusę, o pardavimais užsiimantiems verslams tai suteikia geresnes galimybes sėkmingai vykdyti ir plėsti savo veiklą.