Populiariausios akių ligos
2023 m. kovo 16 d.![Populiariausios akių ligos Populiariausios akių ligos](https://www.info.lt/puslapiai_page/straipsniai/upload/thumb/thumb_17990.jpg?20230316)
Akių ligomis serga vis daugiau žmonių pasaulyje. Deja, pradinėse stadijose simptomai yra dažnai ignoruojami arba nepastebimi. Jie sukelia kartais skausmą, kartais miglą, o kartais trikdo ar sumažina regėjimo lauką, o negydomi simptomai dažnai stiprėja ir kartais atveda net iki visiško regėjimo praradimo. Akių ligos gali būti susijusios su akies struktūros dalimi, regos nervu arba būti kitų sisteminių ligų simptomu. Kadangi nuo vaikystės nešioju akinius, dažnai susidūriau su akių problemų temomis, bei surašysiu kokios yra dažniausiai pasitaikančios akių ligos.
Pasižiūrėjus pagal “populiarumą” daugumoje šaltinių pirmauja Kataraktos liga. Katarakta sudaro beveik pusę visų aklumo atvejų visame pasaulyje. Tai akies lęšiuko drumstis. Lęšiukas palaipsniui tampa vis mažiau skaidrus, o žmogus laikui bėgant praranda gebėjimą matyti. Katarakta gali būti įgimta arba įgyta, kaip ir dauguma akių ligų.
Įgimtai kataraktai būdingas baltas vyzdys ir spaudimas akies obuoliams. Tačiau dažniausiai susiduriame su įgyta forma, kuri atsiranda sulaukus 50 metų. Rizikos veiksniai, be amžiaus, yra diabetas, medžiagų apykaitos sutrikimai, trumparegystė, akių traumos ir uždegimai, taip pat per ilgas tam tikrų vaistų vartojimas. Pirmasis simptomas dažniausiai yra regėjimo aštrumo sumažėjimas tiek iš arti, tiek iš toli. Šių pokyčių negalima išgydyti nešiojant akinius. Pacientai taip pat dažnai skundžiasi dvigubo vaizdo matymu, neryškia ar akinančia šviesa. Taip pat kyla problemų, susijusių su teisingu atstumo įvertinimu. Katarakta gydoma tinkamai parinktais akių lašais arba chirurginiu būdu.
Ragenos uždegimas yra sekanti akių ligą, kurį yra ganėtinai populiari. Uždegimai gali būti ragenos, akies obuolio sienelės arba rainelės uždegimai. Dauguma pacientų, sergančių ragenos uždegimu neranda konkrečios priežasties. Paprastai jie atsiranda esant susilpnėjusiam imunitetui arba dėl autoimuninių ir sisteminių ligų. Taip pat svarbūs išoriniai veiksniai, pvz., cheminės medžiagos su kuriomis susiduria mūsų akys. Esant ragenos uždegimui, dažnai priežastis yra tiesiog bakterijos, grybelinės infekcijos ar virusinės akių ligos. Reikia būti atsargiems bei atsakingiems, nes tokio tipo uždegimai gali būti užkrečiami. Kaip matote ragenos uždegimo priežastys būna pačios įvairiausios. Prie jau išvardintų galima dar pridėti: alergines, traumines ar ligų priežastis. Akių uždegimo simptomai yra skausmas, dažnai ne lokalizuotas jo srityje, bet toks pavadinkime - spinduliuojantis. Be to, akies obuolys, gali būti raudonas arba net įgauti mėlyną ar žalsvą atspalvį. Kiti uždegimo simptomai yra svetimkūnio pojūtis akyje, paraudimas, išskyros, ašarojimas, pūslės aplink akį ir sumažėjęs regėjimo aštrumas. Tinkamą gydymą parenka oftalmologas, nustatęs uždegimo priežastis ir tipą. Dažniausiai gydymui yra skiriami vaistai, kurie dažniausiai yra vartojami per burną arba tiesiai į akis. Negydomas uždegimas gali sukelt akiesi išopėjimą ir neskaidrumą. Deja, bet net ir gydomas ragenos uždegimas, gali dažnai kartotis ateityje.
Sekanti akių liga mano sąraše, tai geltonosios dėmės degeneracija. Dėl geltonosios dėmės degeneracijos pažeidžiama centrinė tinklainės dalis, atsakinga už tolygų ir aiškų regėjimą. Jo dėka vaizdą matome be iškraipymų. Geltonosios dėmės degeneracija dažniausiai pasireiškia su amžiumi, jos simptomai yra: regėjimo pablogėjimas, tiesių linijų iškrypimas, diskomfortas skaitant ir rašant. Dažniausi rizikos veiksniai sukeliantis šią ligą yra rūkymas, diabetas, hipertenzija ir nutukimas. Ši liga skiriama į sausą ir šlapią (kitaip vadinama eskudacine) geltonosios dėmės degeneracijos formą, taigi pats gydymas priklauso nuo ligos formos. Sausoji forma vystosi palyginti lėtai ir švelniai. Jinai yra populiaresnė ir sudaro didžiąją dalį susirgimo atvejų. Deja, pasitaiko ir eksudacinė forma, dėl kurios net per kelias dienas galima netekti regėjimo. Šios formos atvejai gydomi suleidžiant vaistą, stabdantį ligos vystymąsi akies viduje. Vaistai, naudojami geltonosios dėmės degeneracijai gydyti, dažniausiai yra efektyvūs. Jie naudojami taikant vietinę nejautrą, todėl pacientams nesukelia skausmo. Jų dėka sergantys žmonės gali išlaikyti regėjimą arba pagerinti regėjimą, prarastą dėl ligos.
Kita stotelė mūsų akių ligų kelionėje, tai tinklainės atsiskyrimas. Tinklainės atsiskyrimas yra viena iš pavojingiausių akių ligų, nes tai gali sukelti visišką aklumą. Bet kokius įtarimus dėl tinklainės atsiskyrimo reikia nedelsiant perduoti gydytojui ir kreiptis į oftalmologą. Iki konsultacijos rekomenduojama neturėti jokio fizinio krūvio ir nedaryti staigių galvos ar akies obuolio judesių. Šios ligos pagrindinė problema yra tinklainės atskyrimas nuo akies struktūros. Dažniausiai tai pasireiškia plūduriavimu akyje, blyksniais, migla ir laipsnišku regėjimo lauko sumažėjimu. Tačiau tai ne visada sukelia tokius simptomus. Kartais toks atsiskyrimas vystosi lėtai, iš pradžių nesuteikdamas aiškių signalų apie ligos vystymąsi. Tarp rizikos veiksnių, sukeliančių tinklainės atsiskyrimą, daugiausia yra amžius, taip pat traumos, degeneracinės tinklainės ligos ir eksudaciniai sindromai. Jei jūsų šeimos narys serga šia liga, turėtumėte reguliariai lankytis pas oftalmologą.
Atsiskyrimas gali būti gydomas lazeriu arba chirurginiu būdu. Gydymo eigai didelę įtaką daro intervencijos laikas nuo pirmųjų simptomų. Greiti veiksmai leidžia išlaikyti regėjimą.
Glaukoma taip pat yra labai rimta akių liga, nes laikui bėgant ji atveda iki visiško regos praradimo. Pradiniame etape ją atpažįstame pagal laipsnišką regėjimo pablogėjimą, šviečiančių žiedų aplink šviesos šaltinius pastebėjimą ir regėjimo lauko siaurėjimą. Esant ūminei ligos eigai, taip pat atsiranda skausmas, pykinimas, vėmimas, akies paraudimas. Glaukoma iš pradžių dažnai būna besimptomė ir vystosi lėtai ir palaipsniui. Pirmųjų simptomų žmogus dažnai nepastebi, o į gydytoją kreipiasi tik gerokai praradęs regėjimą. Ligos sukeltų atrofinių pokyčių negalima pakeisti. Glaukoma gydoma farmakologiškai, akių lašais, lazeriu ar chirurginiu būdu. Nors ir negalime atsikratyti jau atsiradusios žalos, tačiau sustabdyti ligos vystymąsi galima ilgam. Yra dviejų tipų glaukoma ir būtent diagnozė lemia gydytojo pasirinktą gydymą. Glaukomos rizikos veiksniai yra amžius, genetinis polinkis, trumparegystė, per didelis akispūdis ir kūno riebalų apykaitos sutrikimai.